Tarkempi haku

23.4.2014 Keskiviikko Mati Martinson
Suur parv suurkoovitajaid (Num arq) rändel, kokku 51.
Päev möödus kraavikaevamise tähe all.
MM


22.4.2014 Tiistai Mati Martinson
Soojalaine, kevad-sinitiib juba lennus.
Uue liigina väike-põõsalind (Syl cur) 1p.
MM


21.4.2014 Maanantai Lauri Mäenpää, Minna Mäenpää, Matti Rekilä, Ira Rekilä, Mati Martinson
Pühad said läbi ja linnumehed/naised lahkunud.

Üksik roherähnipreili jäi endiselt linnujaama hoovile vilistama ja kaasat kutsuma. Nii juba nädalapäevad. Äkki on kellegil talle tuttavat roherähni kaasaks soovitada?
MM


20.4.2014 Sunnuntai Lauri Mäenpää, Minna Mäenpää, Matti Rekilä, Ira Rekilä ja Mati Martinson
Uku&Co poistuivat aamulla ennen auringonnousua Undvan kautta mantereelle ja se aiheutti havainnointivoiman huomattavan heikkenemisen. Lajimääräkin putosi heti kolmella kymmenellä.
Aamu oli heikkotuulinen ja kaunis. Varmaan oli vähän liian hienoa kun Loodessa ei tapahtunut oikein mitään. Päivällä sentään muutti jonkin verran petoja ja yhteensä 25 kattohaikaraa. Käenpiikakin huuteli pihalla.
Hortonomi Rekilä keräili hieman tuliaisia Lauttasaaren mökkipuutarhaan ja illalla vielä saunottiin.
Late


19.4.2014 Lauantai Lauri Mäenpää, Matti Rekilä, Mariliis Märtson, Uku Paal, Raul Vilk, Mihkel Metslaid
Lataa asemalomake (pdf)
Porukka havainnoi koko aamun majakkaniemellä. Tuuli oli melko heikkoa idästä ja muutto lähes olematonta. Lintuja näkyi kuitenkin pitkin päivää 96 lajin edestä. Mitään sen kummoisempaa ei havaittu, Rahusten suunnalta löytyi pari seperastasta. Siinä ne tärkeimmät. Kuvaajienkaan eilinen hieno aamu ei toistunut kun liikehdintä oli lähes nollassa. Merikotka sentään vähän ilahdutti baarin lätäköllä. Aika kesyksi se vanha herrakin on kouliintunut kun kalastelee aivan keskellä kylää.
Illalla saimme virkistävää seuraa Keravalaisen Kokko lintukerhon nuorisojaoston vierailusta. Porukan keski-ikä tosin lähentelee jo kuuttakymmentä. Tuliaisiksi tuodut savukampelat maistuivat.
Late


18.4.2014 Perjantai Lauri Mäenpää, Matti Rekilä, Mariliis Märtson, Uku Paal, Raul Vilk, Mihkel Metslaid
Lataa asemalomake (pdf)
Hommikul olime Loodes rännet staiamas. Intensiivseim oli aulide ränne, vähem liikus mustvaerast, teisi liike juba märksa vähem. Samas oli mustvaeraid ranna lähedal hulgaliselt paigal ning Lauri ja Matti, kes end otse randa fotografeerima sättisid, said häid fotosid. Hommiku huvitaivamaks vaatluseks oli sooräts, kes merelt saabudes end kadastikku sättis. Linnujaamas oli huvitaivamaks vaatluseks ülelendav tõmmukajakas, kuna lindu märgati küllaltki hilja, ei õnnestunud alamliigis paraku selgust saada. Röövlinde liikus vähe, mõned viud, tuuletallajad, emane väikepistrik ja loorkull, keda õnnestus metsavaheteelt vaid mõneks hetkeks silmata. Õhtupoolikul laekus info, et kümmekonna kilomeetri kauguselt leiti kaelusrästas. Linnujaama seltskonnal jäid täna aga haruldused leidmata. Kuna öösel on oodata vaikset ilma, siis loodame head rännet ning ehk õnnestub homme ka mõni haruldasem suleline üles leida.

Mihkel


17.4.2014 Torstai Lauri Mäenpää, Minna Mäenpää ja Mati Martinson
Lataa asemalomake (pdf)
Tuulinen aamu, jonka vietin meribunkkerilla. Lintuja oli ihan mukavasti liikkeellä vaikkei mitään maata mullistavaa näkynytkään. Mati havaitsi jossain vaiheessa jo pari päivää aseman pihalla viihtyneen vihertikan. Merellä riitti menijöitä. Valkoposkihanhia muutti pohjoiseen ja alleja, mustalintuja sekä haahkoja vipatti vähän sinne sun tänne. Riuttatiiroja muutti mukavat 32 yksilöä.
Illalla asemalle saapuivat perhe Rekilä ja Uku, Mari, Raul ja Mihkel. Sutinaa sitten riittää.
Late


16.4.2014 Keskiviikko Lauri Mäenpää, Minna Mäenpää ja Mati Martinson
Mati havaitsi päivällä Vihertikan. Allekirjoittanut ja Minna sekä Aaro saapuivat illalla puoli yhdeltätoista.
Late


15.4.2014 Tiistai Mati Martinson
Töötegemise päev. Enno müttas piirivalvekordoni hoovis, ma üritasin linnujaama hoovis väheke riisuda ja oksi pügada. Õhtul süte peal küpsetatud kala.
MM


14.4.2014 Maanantai Mati Martinson
Igasugu imelikud tegelased liiguvad metsas ringi. Rajakaameraga on hea selliseid pildi peale saada. Muidu ei teakski, kes meil elavad.
MM


13.4.2014 Sunnuntai Mati Martinson
Järjekorsed autoaknast merevaate nautijad jäid oma autoga neeme tippu Siialaiule kinni. Tänasel, pühapäevasel päeval, ei ole kusagilt kohapealt abi ka võtta ja väikse autoga ei ole mõttekas sinna teist autot välja tõmbama minna. Eks loodus karistab, kes merd ei austa.
MM


12.4.2014 Lauantai Mati Martinson
Hommikupoole paks udu. Lagled üritasid kuhugile rännata, kuid udus ei näinud ja tiirutasid niisama. Paar kureparve oli liikvel, kuid udus oli ainult häält kuulda. Suurkoovitajate salk sai õige suuna kätte. Õhtupoole läks selgeks ja Kuramaa paistis ära. Mustvaeraste liikumine hakkas pihta nii ühes kui teises suunas.
Tunni aja jooksul mustvaeras (mel nig) 310r 575p
Merisk (Hae ost) 3 SW
Tutt-tiir (Ste san) 9 NE
Alk (Alc tor) 1 SW
MM


11.4.2014 Perjantai Mati Martinson
Tuul keeras edelasse ja öö jooksul on linde juurde tulnud. Uue liigina väike-lehelind (Phy col) ja kokku neljas kohas laulmas.
Ka roo-loorkull (Cir aer) oli minu jaoks selleaastane uus liik.
Õhtul pimedas rändas rooruik (Ral aqu) tökitades - kah uus liik.
MM


10.4.2014 Torstai Mati Martinson
Ilus päikesepaisteline päev, kuid külm idatuul.
Teet tuli oma liblikavärki üles sättima.

Uue liigina metstilder (Tri och) 1p. Suured kureparved olid vastu tuult rändel, kokku sain üle 700. Ka kullilistel oli sobiv rändepäev.
MM


9.4.2014 Keskiviikko Mati Martinson, Jarek Jõepera
Noored kotkad pidasid Vesitükis kormoranijahti. Ega nad midagi kätte ei saanud, aga lõbu oli laialt. Vanapapi oli kindlama saagi peal väljas, sai ilmajaama vastas tiigist kogre kätte ja läks seda Vanamammile viima. Vanamammi istub nüüd ju pesal.

Uutest liikidest tutt-tiir (Ste san) 2 NE.

Jarek oli päev läbi pardikarjas.
MM


8.4.2014 Tiistai Mati Martinson
Kalakajakad rändasid hoolega üle linnujaama hoovi. Kormoranid voorivad juba Vesitükimaa vahet pesamaterjali vedada.
Laisa mehe kaamera teeb mere ääres ise pilti. Ühe päeva kohta üsna palju tegelasi.
MM


7.4.2014 Maanantai Mati Martinson
Hommikupoole paks udu, linnud udu sisse kadunud, kuid laulavad. Poolest päevast hakkas vihma sadama.
MM


5.4.2014 Lauantai Tundrakaur (Gavia adamsii)Mati Martinson
Tegime koos Ainariga kirjuhaha otsimise treti. Uudepanga lahes kirjuhahka ei leidnud, kuigi eelmisel õhtul olevat Undva neemel ligi sajane parv kaugel merel olemas olnud. Kirjuhahad leidsime süvasadamast ehk endise nimetusega Tamme sadamast. Pildi pealt lugedes sain kokku 121 lindu (67/54).

Kirjuhahk on see liik, kes süvasadama ehitusel suure vaidluse tekitas. Nüüd plaanitakse algset kruiisisadamat kaubasadamaks ümber teha, kuigi esialgsed lubadused olid, et kaubasadamat sinna mitte mingil juhul ei tule.

Hakkepuidu hunnikud on sadamas juba olemas, vahepeal olid ka kai peal, kust seda laevadega ära veeti. Suvised kruiisilaevad kirjuhahka ei ohusta - kirjuhahad on selleks ajaks juba kaugel pesitsuspaikades, küll aga talv läbi toimiv kaubasadam. Võimaliku õlireostuse korral on tihedalt koos olev kirjuhaha parv õlilaiku sattudes hukule määratud. Sama oht on kalavõrkudega, sest kirjuhahad ujuvad koos ja sukelduvad koos. Neid juhtumeid on olnud, kus terve kirjuhaha parv on korraga kalavõrku sattunud.

Kui varasemalt oli meie vetes talvitumas 2000-3000 kirjuhahka, siis viimastel aastatel on talvituvate kirjuhahkade arvuks saadud ainult 200-300 isendit. Ühe sellise õnnetusjuhtumi korral olekski suur osa meil talvituvate kirjuhahkde populatsioonist hävinud.

Suuriku pangal saime harulduste komisjoni liigi tundrakauri (Gavia adamsii) kirja. Ka Briti linnuturistid said nii tundrakauri kui kirjuhahaparve ära nähtud.
MM


4.4.2014 Perjantai Mati Martinson
Üks roherähn oli täna linnujaama hoovis. Arvasin juba, et see liik on maamuna pealt välja surnud.

Vanapapil on viimastel päevadel oma territooriumi kaitsmisega tegemist olnud. Võõrad kotkad ei taha kuidagi aru saada, et linnujaama hoov on Vanapapi territoorium. Mõned päevad tagasi oli tal noore kotkaga tegemist, sedakorda oli vastaseks soomlane - paremas Soome maarõngas punane-must, vasakus 2010. aastal pandud aastarõngas sinine-valge.
MM


3.4.2014 Torstai Mati Martinson
Uute liikidena:
suurkoovitaja (Num arq) 2r
räusk (Hyd cas) 1p.
Lisaks sookurg (Gru gru) 100 rändel.
MM


2.4.2014 Keskiviikko Mati Martinson
Hommikul veetünnidel jääkord peal. Päeval keeras tuul läände ja kurgi hakkasid tulema. Kokku juhtusin nägema 221 kurge 12-nes parves. Uue liigina tuuletallaja (Fal tin) 1 rändel.
MM


1.4.2014 Tiistai Mati Martinson
Kevad tegi 1. aprilli puhul nalja ja lasi lund sadada.
MM